Wprowadzenie do kursów C++

2016-12-03 13:16
Jacek Labudda
												Witam Cię serdecznie drogi czytelniku.
Jak to zazwyczaj bywa na początku kursu, autor musi się nagadać, jak to miło, że czytasz kurs, który napisałem, mimo że w necie jest ich piardyliard, blablabla... 
Nie przeciągam więc i zacznę od najciekawszej (w wirtualnym cudzysłowie) części, jaką są objaśnienia.

C++ jest językiem programowania umożliwiającym tworzenie aplikacji oraz gier komputerowych praktycznie pod każdy system operacyjny. 
Przykładem gry napisanej w języku C++ jest Crisis.
Wielu twórców gier decyduje się na wykorzystanie tego języka, np. ze względu na wysoką jakość kodu wynikowego.

C a C++

C++ jest to nadzbiór języka C. Oznacza to, iż C++ powstał na bazie C, a wszystkie działające programy w C zadziałają także poprawnie w C++ (napisałeś/aś coś w C, możesz to przenieść na C++, w odwrotnej sytuacji można natknąć się na przykrości związane z niemożliwością skompilowania programu). Może jest to trochę pokręcone, ale mam nadzieję, że dla wszystkich zrozumiałe. O różnicach możesz poczytać również na wiki. Kursy postaram się pisać tak, aby każdy mógł zrozumieć. Jestem świadom tego, że niektórym może się nie spodobać styl pisania przeze mnie kursu, ponieważ jest zbyt ogólnie i jest ogrom przykładów, ale we wszystkich kursach, jakie przejrzałem w internecie, tego mi brakowało. Suche definicje są strasznie nudne, aż odechciewa się nauki, dlatego łącze to wszystko, tak aby nie zabrakło definicji, przykładów oraz ogólności. Postaram się także nauczyć was jak najlepszych nawyków.

Co nam będzie potrzebne do przerobienia kursu oraz do dalszego programowania?

Pierwsza rzecz i najważniejsza to jest coś, co nie każdy posiada; anielska cierpliwość. Jest ona potrzebna z kilku powodów. 1. Nauka języka trwa dosyć długo. Sama nauka języka C++ może trwać np. rok, 2, 3 lata. Wszystko zależy od nas, od naszych chęci i zaangażowania. Nie można zapominać o tym, że świat pędzi do przodu i co rusz dochodzą jakieś nowe rozszerzenia, technologie, które są wymagane na rynku pracy. 2. Początkujący, jak i stary wyjadacz może się potknąć i kompilator go skarci. Kompilator tym się różni od kobiety, że szczegółowo nam wyjaśni, gdzie popełniliśmy błąd. 3. Czasochłonne pisanie skomplikowanych algorytmów. Wiele razy nad banalnym rozwiązaniem musiałem rozmyślać dniami, a czasem nocami. Rozrysowywanie planów i schematów, tylko po to, by program zachowywał się tak, jak zamierzyłem. Są także inne cechy człowieka, które powinieneś posiadać, np. kreatywność, samodzielność oraz wiele wiele innych. Kolejna rzecz, w którą powinieneś się uzbroić to edytor tekstu oraz kompilator ( o tym w pierwszej lekcji ).

BTW.

Często widuje tematy, w których jest opisywany problem: Jestem strasznie słaby z matematyki, ale chcę w przyszłości zostać programistą. Czy jest to możliwe?
To, że programista jest kujonem itp. to stereotyp; jego myślenie może różnić się odrobinę od przeciętnego Janusza. Jest to cecha, którą nabywamy w czasie nauki programowania lub później w czasie pracy. Nigdy nie jest za późno na jej naukę. Wszystkie obliczenia wykonywane są przez program, więc nam wystarczy znajomość wzorów takich jak na długość odcinka czy równanie prostej. Nikt nie jest alfą i omegą, i zapamiętanie wszystkich wzorów jest nie możliwe, dlatego mamy do dyspozycji wujka google, który chętnie służy pomocą.
Brak starszych lekcji
Wybór środowiska pracy

Użytkownicy
Logowanie:
Zaloguj
Polub nas na facebooku
Wyszukiwanie na stronie